Atelier

Alexandra Koláčková

je sochařský atelier, který je svou tvorbou v českém prostředí ojedinělý. Jednak svým nezaměnitelným hravým projevem a barevností, díky kterému jsou jejich zakázkami v mnoha případech originální autorská dětská hřiště, jednak technologií, kterou používá. Ve svých projektech do veřejného prostoru užívá převážně keramiku jako finální materiál.
Alexandra Koláčková vychází při své tvorbě z již více než dvacetileté zkušenosti v oboru a specifikem autorky jsou zejména výtvarné projekty a velké plastiky z keramiky a betonu do veřejného prostředí. Má na svém kontě řadu realizací zejména v Praze, v Hradci Králové, Liberci, Karviné, Zlíně a v Nizozemských městech Amersfoortu a Nijmegenu. Každý takový projekt je řešen originálně a s novým autorským výtvarným řešením na míru, které se snaží sladit tak, aby odpovídalo zadání investora a místu určení.

Rozpoznatelnému rukopisu děl Alexandry Koláčkové napomáhá použití vlastní kombinaci tradiční řemeslné ruční práce s moderními technologickými postupy. Díky více než 20 letům praxe garantuje vysoce kvalitní řemeslné provedení, co se týká životnosti, stability i bezpečnosti vůči „uživatelům“, zvláště dětským. Vzhledem k tomu, že již na začátku bylo třeba zvýšit odolnost keramických plastik vůči venkovnímu zejména zimnímu počasí, vznikl vlastní trochu odlišný postup práce s keramickým materiálem, než jaký je tradiční v jižních krajích, odkud technika mozaiky a barevné keramiky pochází, ale také než je obvykle s keramikou spojován i u nás.
Výhodou je kombinace dodání výtvarného návrhu včetně vlastní realizace s vysokou mírou ruční práce s autorským dohledem a účastí. • in.arch.Jan Červený, architekt

  S Alexandrou jsem se potkal při tvorbě „parku Zoologická“ v Kladně. Park měl být připomínkou zoo koutku, který zde fungoval v sedmdesátých letech. Zvířátka pro děti měla být původně dřevěná. Pak jsem si ale vzpomněl na keramické sochy z Letné a o materiálu (i tvůrci, respektive tvůrkyni) bylo rozhodnuto. Při práci dost váhám, vše několikrát promýšlím a také rád úpravy vytyčuji na místě.  Nevěděl jsem, co mám od této spolupráce očekávat, aby to nebylo nějaké přetahování. Brzy se ale ukázalo, že Saša (i při výraznosti svých soch) ráda ctí širší koncept a představu architekta bere nikoliv jako omezení ale jako výzvu. Také se ukázalo, že jí tvoření v týmu baví stejně jako mne. V ZOO jsme přemýšleli a vytyčovali několikrát (na mráz a jinou nepřízeň počasí nehledě) a výsledek myslím stojí zato. Od této akce spolupracujeme nadále, ke vzájemné radosti.

 • Edzo Bindels architect , principal and partner West 8 Design & Landscape Architecture

  To whom it my concern, Over the past few years we have been privileged to work with Alexandra Koláčková on two different projects concernig public spaces. One of them are the sculptures in Kai park named the Torii gates, designed for the urban design project at the Laak, situated in the expansion area Vathorst in Amersfoort. The other are the sculptures of ceramic animals on the Salon the Pinos which is part of revitalization of the riverbanks of the river Manzanares in Madrid. Alexandra Koláčková has her own approach to the creation and upholding of a dialogue with the context. Our cooperation with her has been espetialy constructive. In the early stages of the projects the discussion was fundamentally oriented around the representation of the sculptures and how they come across. These ideas were translated in a most original way resulting in a series of bizarre and optimistic ceramic objects. These objects are fabricated in her studio using traditional craft methods and are assembled on location. Alexandra Koláčková´s contributions truly have enriched our esign. Therefore we highly recommend her work. If you are any additional question concerning the work of Alexandra Koláčková we will be very willing to inform you.

 • ing.Pavel Hikl, obchodní ředitel PCI, BASF Stavební hmoty Česká republika s.r.o

  Na začátku tohoto roku naší firmu, konktrétně divizi PCI®, poptala firma Alexandra Koláčková-ATELIÉR o systémové řešení produktů pro výstavbu soch a lavic, kterou se již několik let zabývají. Zákazník požadoval opravdu kvalitní materiály, které dlouhodobě odolávají změnám počasí i mechanickému opotřebení, neboť sochy a lavice jsou trvale instalovány ve venkovním prostředí. Jednalo se opravdu o zajímavého zákazníka, a proto jsme intenzivně zapracovali na systémovém řešení se stavební chemií PCI®, což později přineslo „první ovoce“. Požadavek zákazníka jsme bez pochyb splnili a společně jsme zrealizovali první zakázku, která se v měsíci září instalovala v Holandském Nijmegenu. Jednalo se o odpočinkové lavice, které jsou složeny z několika stovek kusů keramických barevně glazovaných cihel. Každý kus je originál, všechny díly se vyrábějí v ateliéru od modelování až po vypalování jednotlivých částí. Při realizaci a montáži byly použity tyto produkty: PCI Vergussmortel, PCI Rapidflott®, PCI Seccoral® 2K, PCI Durapox® NT Plus, PCI Elritan®, PCI Polycret® 5. Pro reálnou představu můžete vidět podobné sochy realizované v minulých letech firmou Ateliér Koláčková u nás v ČR např. v Letenských sadech a ve Stromovce. Jsem rád, že spolupráce s tímto zákazníkem bude pokračovat i nadále a již nyní pokračujeme na další zakázce.

 • ing. Petr Prokop, statik

    Již přes 10 roků konzultuji konstrukční řešení soch a dalších uměleckých děl s paní Koláčkovou. Vždy, když zavolá, vím že budu řešit konstrukční špek. Její díla totiž nejsou prosté nosníky, konzoly, ale konstrukční krkolomnosti. Občas se dá započítat dle nějakého matematického modelu, nicméně zbytek je o konstrukčním citu. Vymyslet, jak napojit bronzovou hlavu na betonový krk, bronzové chodidlo na nohu je velice hezká tvůrčí práce. Jako statik mnohokrát dělám dlouhou dobu jednotvárné věci. Vytvářet výkresy výztuží konstrukcí je zdlouhavá, nezáživná práce. Zakázka od paní Koláčkové mne vyhecuje a hrabu ve znalostech až do školních let. Je to různorodá práce spojená s krásnými věcmi. Dělám ji rád.   V Liberci 30.1.2019